event burgee venue burgee

Class Championships 2020

Newhaven & Seaford Sailing Club. Seaford

Results are provisional as of 16:05 on September 20, 2020

Cat Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Barts Bash
13/9/2020  
Class Championship 2
13/9/2020  
Class Championships 3
20/9/2020  
Class Championship 4
20/9/2020  
Total Nett
1st Cat   Sprint 15 Sport 1531 Mike Godwin     (5.0) 2.0 3.0 2.0 12.0 7.0
2nd Cat   Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries     (6.0) 6.0 1.0 1.0 14.0 8.0
3rd Cat   Sprint 15 Sport 1770 Michiel Dethmers     3.5 OOD 3.5 OOD (4.0) 3.0 14.0 10.0
4th Cat   Sprint 15 Sport 1451 Terry Jones     8.0 5.0 2.0 (16.0 DNC) 31.0 15.0
5th Cat   Hobie Tiger 2440 Graham Deubert Barnaby   2.0 11.0 7.0 DNF (16.0 DNC) 36.0 20.0
6th Cat   Sprint 15 1636 Tim Cox Julia Cox   4.0 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 39.0 23.0
7th Cat   Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto     3.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 39.0 23.0
8th Cat   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins     7.0 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 40.0 24.0
9th Cat Starsky & Hutch Dart 18 888 James Dandridge Hugo Corney   1.0 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 42.0 26.0
10th Cat Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards   9.0 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 48.0 32.0
11th Cat   Dart 18 1849 Andrew Beck Thomas Beck   10.0 8.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 50.0 34.0
12th Cat   Sprint 15 1330 Ian Johnson Sam   11.0 10.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 53.0 37.0
13th Cat   Sprint 15 1216 Jazz Turner Ed Rollestone   (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 DNF 16.0 DNC 55.0 39.0
14th Cat   Sprint 15 Sport 1415 Ian Lambert     12.0 OOD 12.0 OOD (16.0 DNC) 16.0 DNC 56.0 40.0
15th Cat   Dart 18 1500       (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

Radial Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Barts Bash
13/9/2020  
Class Championship 2
13/9/2020  
Class Championships 3
20/9/2020  
Class Championship 4
20/9/2020  
Total Nett
1st Radial   Laser Radial 72341 Tom Harland-Smith   Cadet 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
2nd Radial   Laser Radial 2 Zoe McCaig     2.0 1.0 (6.0 DNF) 3.0 12.0 6.0
3rd Radial   Laser Radial 179808 Lewis Johns   Cadet (5.0) 4.0 3.0 4.0 16.0 11.0
4th Radial   Laser Radial 195243 Miles ?     (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 1.0 30.0 16.0
5th Radial   Laser Radial 122345 Jo West     3.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 34.0 20.0
6th Radial   Laser Radial 201962 Toby Rollestone     (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 5.0 37.0 23.0
7th Radial   Laser Radial 64200 Lucy McCaig   Cadet 4.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 37.0 23.0
8th Radial   Laser Radial 81 Penelope Duncan     7.0 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 41.0 27.0
9th Radial   Laser Radial 43382 Richard Beal     6.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 41.0 27.0
10th Radial   Laser Radial 172368 Nia Hall     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Radial   Laser Radial   Jason Tooth     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Radial   Laser Radial 2063 Eric Clack     (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
10th Radial   Laser Radial 149629       (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0

Menagerie Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Barts Bash
13/9/2020  
Class Championship 2
13/9/2020  
Class Championships 3
20/9/2020  
Class Championship 4
20/9/2020  
Total Nett
1st Menagerie   Laser 4.7 209959 Saskia Dethmers   Cadet 1.0 (5.0) 1.0 1.0 8.0 3.0
2nd Menagerie Comfortably Numb Fireball 14242 Rupert Smith Chris Turner   (5.0) 2.0 2.0 2.0 11.0 6.0
3rd Menagerie   RS Feva XL 6327 Harvey Jenkins Lola Rivero-Blackburn Cadet (4.0) 1.0 3.0 3.0 11.0 7.0
4th Menagerie   Laser 46237 Sean Beevors     3.0 3.0 (6.0) 5.0 17.0 11.0
5th Menagerie Misty Blue Streaker 1706 Noel West     2.0 10.0 OCS 5.0 (35.0 DNC) 52.0 17.0
6th Menagerie   Laser 4.7 197941 Bea West   Cadet 6.0 6.0 8.0 (35.0 DNC) 55.0 20.0
7th Menagerie   RS Feva XL 6171 Toby Holmes-Ling Max Nash Cadet 7.0 4.0 12.0 DNS (35.0 DNC) 58.0 23.0
8th Menagerie   Laser 26 Bill Wates     8.0 7.0 10.0 (35.0 DNC) 60.0 25.0
9th Menagerie   Laser 189641 Pete Burch     (35.0 DNC) 35.0 DNC 4.0 4.0 78.0 43.0
10th Menagerie   Squib 811 Bill Giles Dorinda Dodds   (35.0 DNC) 35.0 DNC 7.0 6.0 83.0 48.0
11th Menagerie   Laser 4.7   Ben Philipson   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 9.0 8.0 DNF 87.0 52.0
12th Menagerie   Laser 120481 Phil Clare     11.0 DNF 8.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 89.0 54.0
13th Menagerie Floaty Laser   Manuel Panzera     11.0 OOD 10.0 OOD (35.0 DNC) 35.0 DNC 91.0 56.0
13th Menagerie       Maja Soundfeelings     11.0 OOD 10.0 OOD (35.0 DNC) 35.0 DNC 91.0 56.0
13th Menagerie       Natalie Graham     11.0 OOD 10.0 OOD (35.0 DNC) 35.0 DNC 91.0 56.0
16th Menagerie Dynamite Dynastar 2000 2127 Ed Thorburn     9.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 114.0 79.0
17th Menagerie   Fireball 12218 Nick Bush Julia Bush   (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 5 Nick Bush     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Streaker 2102 Duncan McDonald     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 4.7 207462       (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 4.7 17980     Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 85356       (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie Blue Belle Contessa 32   Simon Thomas     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 7 Julian Dobson     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 4.7 202462 Ed Rollestone   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Topper 47685 Thomas Beck   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Topper 11 Will Murphy   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Topper Blank Eleanor Beck   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Finn 585 Ed Thorburn     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Fireball 14993 Tim Cox Liz   (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 207006 Matt Springall     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie   Laser 4.7 197705 Toby Holmes-Ling   Cadet (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie Scoundrel Streaker 1681 Alice Smith     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
17th Menagerie Misty Blue Too Hadron H2 138 Laurence Venus     (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0

Barts Bash - Cat Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cat Starsky & Hutch Dart 18 888 James Dandridge Hugo Corney   10.30 11.24.46 0.54.46 7 1.06.28 1.0
2 Cat   Hobie Tiger 2440 Graham Deubert Barnaby   10.30 11.23.12 0.53.12 7 1.14.37 2.0
3 Cat   Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto     10.30 11.21.50 0.51.50 5 1.18.32 3.0
4 Cat   Sprint 15 Sport 1770 Michiel Dethmers         OOD     3.5
5 Cat   Sprint 15 1636 Tim Cox Julia Cox   10.30 11.23.47 0.53.47 5 1.19.36 4.0
6 Cat   Sprint 15 Sport 1531 Mike Godwin     10.30 11.23.45 0.53.45 5 1.21.26 5.0
7 Cat   Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries     10.30 11.23.48 0.53.48 5 1.21.31 6.0
8 Cat   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins     10.30 11.24.14 0.54.14 5 1.22.10 7.0
9 Cat   Sprint 15 Sport 1451 Terry Jones     10.30 11.25.59 0.55.59 5 1.24.49 8.0
10 Cat Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards   10.30 11.21.49 0.51.49 5 1.28.02 9.0
11 Cat   Dart 18 1849 Andrew Beck Thomas Beck   10.30 11.22.11 0.52.11 5 1.28.40 10.0
12 Cat   Sprint 15 1330 Ian Johnson Sam   10.30 11.20.43 0.50.43 4 1.33.49 11.0
13 Cat   Sprint 15 Sport 1415 Ian Lambert         OOD     12.0

Class Championship 2 - Cat Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cat   Sprint 15 Sport 1856 David Hitchins     11.30 12.25.00 0.55.00 5 1.11.26 1.0
2 Cat   Sprint 15 Sport 1531 Mike Godwin     11.30 12.25.55 0.55.55 5 1.12.37 2.0
3 Cat   Sprint 15 1636 Tim Cox Julia Cox   11.30 12.27.19 0.57.19 5 1.12.42 3.0
4 Cat   Sprint 15 Sport 1770 Michiel Dethmers         OOD     3.5
5 Cat   Sprint 15 Sport 1294 Howard Minto     11.30 12.26.24 0.56.24 5 1.13.15 4.0
6 Cat   Sprint 15 Sport 1451 Terry Jones     11.30 12.26.54 0.56.54 5 1.13.54 5.0
7 Cat   Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries     11.30 12.29.26 0.59.26 5 1.17.11 6.0
8 Cat Trapped Wind Dart 18 783 Alan Oatway Dave Edwards   11.30 12.25.30 0.55.30 5 1.20.50 7.0
9 Cat   Dart 18 1849 Andrew Beck Thomas Beck   11.30 12.26.45 0.56.45 5 1.22.39 8.0
10 Cat Starsky & Hutch Dart 18 888 James Dandridge Hugo Corney   11.30 12.27.32 0.57.32 5 1.23.47 9.0
11 Cat   Sprint 15 1330 Ian Johnson Sam   11.30 12.25.02 0.55.02 4 1.27.16 10.0
12 Cat   Hobie Tiger 2440 Graham Deubert Barnaby   11.30 112.26.28 4.4.56.28 6 5.21.34.21 11.0
13 Cat   Sprint 15 Sport 1415 Ian Lambert         OOD     12.0

Class Championships 3 - Cat Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cat   Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries     10.40 11.42.49 1.02.49 5 1.07.59 1.0
2 Cat   Sprint 15 Sport 1451 Terry Jones     10.40 11.42.57 1.02.57 5 1.08.08 2.0
3 Cat   Sprint 15 Sport 1531 Mike Godwin     10.40 11.43.40 1.03.40 5 1.08.54 3.0
4 Cat   Sprint 15 Sport 1770 Michiel Dethmers     10.40 11.41.15 1.01.15 4 1.22.52 4.0
5 Cat   Hobie Tiger 2440 Graham Deubert Barnaby       DNF     7.0
5 Cat   Sprint 15 1216 Jazz Turner Ed Rollestone       DNF     7.0

Class Championship 4 - Cat Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Cat   Sprint 15 Sport 1242 Chas Humphries     11.40 12.44.56 1.04.56 5 1.10.16 1.0
2 Cat   Sprint 15 Sport 1531 Mike Godwin     11.40 12.45.55 1.05.55 5 1.11.20 2.0
3 Cat   Sprint 15 Sport 1770 Michiel Dethmers     11.4 12.45.29 1.45.05 5 1.53.44 3.0

Barts Bash - Radial Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Radial   Laser Radial 72341 Tom Harland-Smith   Cadet 10.36 11.19.18 0.43.18 4 0.37.45 1.0
2 Radial   Laser Radial 2 Zoe McCaig     10.36 11.19.21 0.43.21 4 0.37.48 2.0
3 Radial   Laser Radial 122345 Jo West     10.36 11.21.20 0.45.20 4 0.39.31 3.0
4 Radial   Laser Radial 64200 Lucy McCaig   Cadet 10.36 11.21.53 0.45.53 4 0.40.00 4.0
5 Radial   Laser Radial 179808 Lewis Johns   Cadet 10.36 11.23.04 0.47.04 4 0.41.02 5.0
6 Radial   Laser Radial 43382 Richard Beal     10.36 11.24.17 0.48.17 4 0.42.06 6.0
7 Radial   Laser Radial 81 Penelope Duncan     10.36 11.25.05 0.49.05 4 0.42.48 7.0

Class Championship 2 - Radial Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Radial   Laser Radial 2 Zoe McCaig     11.36 12.23.28 0.47.28 4 0.41.23 1.0
2 Radial   Laser Radial 72341 Tom Harland-Smith   Cadet 11.36 12.24.48 0.48.48 4 0.42.33 2.0
3 Radial   Laser Radial 122345 Jo West     11.36 12.26.50 0.50.50 4 0.44.19 3.0
4 Radial   Laser Radial 179808 Lewis Johns   Cadet 11.36 12.28.11 0.52.11 4 0.45.30 4.0
5 Radial   Laser Radial 64200 Lucy McCaig   Cadet 11.36 12.29.12 0.53.12 4 0.46.23 5.0
6 Radial   Laser Radial 81 Penelope Duncan     11.36 12.30.38 0.54.38 4 0.47.38 6.0
7 Radial   Laser Radial 43382 Richard Beal     11.36 12.30.50 0.54.50 4 0.47.48 7.0

Class Championships 3 - Radial Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Radial   Laser Radial 195243 Miles ?     10.46 11.35.30 0.49.30 4 0.43.09 1.0
2 Radial   Laser Radial 72341 Tom Harland-Smith   Cadet 10.46 11.36.28 0.50.28 4 0.44.00 2.0
3 Radial   Laser Radial 179808 Lewis Johns   Cadet 10.46 11.38.12 0.52.12 4 0.45.31 3.0
4 Radial   Laser Radial 201962 Toby Rollestone     10.46 11.43.43 0.57.43 3 1.07.06 4.0
5 Radial   Laser Radial 2 Zoe McCaig         DNF     6.0

Class Championship 4 - Radial Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Radial   Laser Radial 195243 Miles ?     11.46 12.39.13 0.53.13 4 0.46.24 1.0
2 Radial   Laser Radial 72341 Tom Harland-Smith   Cadet 11.46 12.39.52 0.53.52 4 0.46.58 2.0
3 Radial   Laser Radial 2 Zoe McCaig     11.46 12.41.43 0.55.43 4 0.48.35 3.0
4 Radial   Laser Radial 179808 Lewis Johns   Cadet 11.46 12.43.45 0.57.45 4 0.50.21 4.0
5 Radial   Laser Radial 201962 Toby Rollestone     11.46 12.41.32 0.55.32 3 1.04.33 5.0

Barts Bash - Menagerie Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Menagerie   Laser 4.7 209959 Saskia Dethmers   Cadet 10.36 11.22.43 0.46.43 4 0.48.23 1.0
2 Menagerie Misty Blue Streaker 1706 Noel West     10.36 11.20.10 0.44.10 4 0.48.57 2.0
3 Menagerie   Laser 46237 Sean Beevors     10.36 11.19.17 0.43.17 4 0.49.11 3.0
4 Menagerie   RS Feva XL 6327 Harvey Jenkins Lola Rivero-Blackburn Cadet 10.36 11.24.50 0.48.50 4 0.49.14 4.0
5 Menagerie Comfortably Numb Fireball 14242 Rupert Smith Chris Turner   10.36 11.23.10 0.47.10 5 0.49.30 5.0
6 Menagerie   Laser 4.7 197941 Bea West   Cadet 10.36 11.24.54 0.48.54 4 0.50.39 6.0
7 Menagerie   RS Feva XL 6171 Toby Holmes-Ling Max Nash Cadet 10.36 11.26.51 0.50.51 4 0.51.16 7.0
8 Menagerie   Laser 26 Bill Wates     10.36 11.22.47 0.46.47 4 0.53.10 8.0
9 Menagerie Dynamite Dynastar 2000 2127 Ed Thorburn     10.30 11.26.22 0.56.22 5 0.55.12 9.0
10 Menagerie   Laser 120481 Phil Clare         DNF     11.0
10 Menagerie Floaty Laser   Manuel Panzera         OOD     11.0
10 Menagerie       Maja Soundfeelings         OOD     11.0
10 Menagerie       Natalie Graham         OOD     11.0

Class Championship 2 - Menagerie Fleet - 13/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Menagerie   RS Feva XL 6327 Harvey Jenkins Lola Rivero-Blackburn Cadet 11.36 12.28.00 0.52.00 4 0.52.25 1.0
2 Menagerie Comfortably Numb Fireball 14242 Rupert Smith Chris Turner   11.36 12.27.54 0.51.54 5 0.54.28 2.0
3 Menagerie   Laser 46237 Sean Beevors     11.36 12.24.02 0.48.02 4 0.54.35 3.0
4 Menagerie   RS Feva XL 6171 Toby Holmes-Ling Max Nash Cadet 11.36 12.30.12 0.54.12 4 0.54.38 4.0
5 Menagerie   Laser 4.7 209959 Saskia Dethmers   Cadet 11.36 12.29.01 0.53.01 4 0.54.54 5.0
6 Menagerie   Laser 4.7 197941 Bea West   Cadet 11.36 12.30.27 0.54.27 4 0.56.23 6.0
7 Menagerie   Laser 26 Bill Wates     11.36 12.26.20 0.50.20 4 0.57.12 7.0
8 Menagerie   Laser 120481 Phil Clare     11.36 12.27.04 0.51.04 4 0.58.02 8.0
9 Menagerie Misty Blue Streaker 1706 Noel West         OCS     10.0
9 Menagerie Floaty Laser   Manuel Panzera         OOD     10.0
9 Menagerie       Maja Soundfeelings         OOD     10.0
9 Menagerie       Natalie Graham         OOD     10.0

Class Championships 3 - Menagerie Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Menagerie   Laser 4.7 209959 Saskia Dethmers   Cadet 10.46 11.38.25 0.52.25 4 0.54.17 1.0
2 Menagerie Comfortably Numb Fireball 14242 Rupert Smith Chris Turner   10.46 11.37.50 0.51.50 5 0.54.23 2.0
3 Menagerie   RS Feva XL 6327 Harvey Jenkins Lola Rivero-Blackburn Cadet 10.46 11.40.09 0.54.09 4 0.54.35 3.0
4 Menagerie   Laser 189641 Pete Burch     10.46 11.37.28 0.51.28 4 0.58.29 4.0
5 Menagerie Misty Blue Streaker 1706 Noel West     10.46 11.41.20 0.55.20 4 1.01.19 5.0
6 Menagerie   Laser 46237 Sean Beevors     10.46 11.42.05 0.56.05 4 1.03.44 6.0
7 Menagerie   Squib 811 Bill Giles Dorinda Dodds   10.40 11.45.16 1.05.16 4 1.09.01 7.0
8 Menagerie   Laser 4.7 197941 Bea West   Cadet 10.46 11.37.50 0.51.50 3 1.11.34 8.0
9 Menagerie   Laser 4.7   Ben Philipson   Cadet 10.46 11.38.52 0.52.52 3 1.13.00 9.0
10 Menagerie   Laser 26 Bill Wates     10.46 11.39.11 0.53.11 3 1.20.35 10.0
11 Menagerie   RS Feva XL 6171 Toby Holmes-Ling Max Nash Cadet     DNS     12.0

Class Championship 4 - Menagerie Fleet - 20/9/2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Cadet Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Menagerie   Laser 4.7 209959 Saskia Dethmers   Cadet 11.46 12.42.14 0.56.14 4 0.58.14 1.0
2 Menagerie Comfortably Numb Fireball 14242 Rupert Smith Chris Turner   11.46 12.42.19 0.56.19 5 0.59.06 2.0
3 Menagerie   RS Feva XL 6327 Harvey Jenkins Lola Rivero-Blackburn Cadet 11.46 12.45.45 0.59.45 4 1.00.14 3.0
4 Menagerie   Laser 189641 Pete Burch     11.46 12.40.08 0.54.08 4 1.01.31 4.0
5 Menagerie   Laser 46237 Sean Beevors     11.46 12.40.37 0.54.37 4 1.02.04 5.0
6 Menagerie   Squib 811 Bill Giles Dorinda Dodds   11.40 12.54.16 1.14.16 4 1.18.32 6.0
7 Menagerie   Laser 4.7   Ben Philipson   Cadet 11.46   DNF 4   8.0

WWW.NSSC.ORG.UK
recordernssc@nssc.org.uk

WWW.NSSC.ORG.UK
recordernssc@nssc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

Joomla3 Appliance - Powered by TurnKey Linux